Ekonomi

Euro/TL tüm zamanların en yüksek seviyesinde

Investing.com – Avro/TL21.3930’a çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Dolardaki düşüş ve avro dolarParitedeki artışın da etkisiyle euro/TL bugün %1’e yakın prim yaparak rekorunu tazeledi.

Aralık 2021’de 20,70 seviyesini aşarak zirve yapan döviz kuru, Ocak 2022’de 15,0 seviyesini test ederek kısa süreli düşüş gösterdi. 20.40. 2023 yılının başındaki prestij ile birlikte döviz kurundaki artış oranı yaklaşık %5 civarındadır.

Euro/dolar bir yılın zirvesinde

En son ABD bilgilerinin ardından dolar endeksi 2 Şubat’tan bu yana en düşük seviye olan 100.90’a geriledi. Parite ise 1.1070’e kadar çıkarak Nisan 2022’den sonra zirveye ulaştı.

ABD veri fiyatlandırması

ABD’de tüketicienflasyondaki artış hızının düşürülmesi ve üreticiEnflasyonun pandemi sonrası en belirgin düşüşü göstermesinin ardından dolar, küresel piyasalarda kayıplarını genişletti.

Enflasyonun ABD’de istihdam piyasasını yavaşlatacağını düşünenler için son dönemde açıklanan tarım dışı istihdam ve işsizlik yardımı başvuruları sağlam bir temel oluşturdu. ABD’de Mart ayında 236 bin kişilik bir artış oldu ancak bu sayı Aralık 2021’den sonra en düşük artış olarak kayıtlara geçti. işsizlikMaaş başvuruları son bir haftada 11 bin artarak 239 bine ulaştı.

Piyasalar ABD ekonomisinin yavaşlayacağını ve istihdam bölümünde bir soğuma olacağını tahmin ediyor. dün açıklandı Fed tutanaklarındaSon çeyrekte enflasyonun ekonomide yavaşlamaya neden olabileceğinden bahsedilirken, işgücü piyasasının güçlü kaldığından bahsedildi.

Yazar: Deniz Engin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu