Haber

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, gazeteci Tolga Şardan’ın tutuklanmasına tepki gösterdi

İyi parti Gazeteci Tolga Şardan’ın tutuklanmasına ilişkin sözcü Kürşad Ağırli, “Hukuksal gerekçe olmaksızın tutuklama gibi ağır bir tedbir, ifade ve basın özgürlüğü açısından demokratik bir topluma gerekli ve orantılı bir müdahale olarak kabul edilemez, bu ve benzeri kararlar” Siyasi nedenlerle yapılan yargılamalar yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını ihlal etmez.” “Gölge düşürüyor. Çünkü hukuk devletinde yolsuzluk yapanların yerine görevini yapmaya çalışan gazetecilerin hapsedilmesi hukuk kaçağıdır” dedi.

T24 yazarı, gazeteci Tolga Şardan bu öğleden sonra Ankara ‘de gözaltına alındı. Tolga Şardan’ın evinde yaklaşık bir saat arama yapıldı. Şardan, Ankara Adliyesindeki ifadesinin ardından tutuklandı.

İyi parti Sözcü ve Ankara Milletvekili Kürşad Zorlu, Şardan’ın tutuklanmasına tepki gösterdi. YETERLİ Partisi Genel Başkanı Meral Akşener de Zorlu’nun konuya ilişkin açıklamasını X (Twitter) hesabından paylaştı. Zorlu, açıklamasında şunları kaydetti:

Bugün gazeteci Tolga Şardan hakkında, “MİT’in Cumhurbaşkanlığına sunduğu adli raporda neler var” başlıklı haberi nedeniyle ‘kamuoyunu yanıltıcı bilgileri kamuoyuna yaymak’ suçlamasıyla resen soruşturma başlatıldı. Ankara’daki evinde arama yapıldı ve tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Tutuklama gibi sert bir tedbirin, ifade ve basın özgürlüğü açısından demokratik bir topluma gerekli ve orantılı bir müdahale olduğu düşünülemeyeceği gibi, siyasi nedenlerle alınan bu tür kararlar yargının bağımsızlığına ve tarafsızlığına gölge düşürmektedir. Çünkü hukuk devletinde yolsuzluk yapanların yerine görevini yapmaya çalışan gazetecilerin hapsedilmesi hukuk manyaklığıdır. “DÜZGÜN Partisi olarak daha önce de benzer hukuksuzluklara karşı çıktığımız gibi Sayın Shardan’a karşı yapılan bu hukuksuzluğun bir an önce son bulması için süreci her yönüyle yakından takip edeceğimizi açıkça belirtmek isteriz.”

Kaynak: ANKA / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu