Haber

Yemenli ve Suudi Arabistanlı yetkililer, Yemen’deki krize siyasi çözüm çabalarını görüştü

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Yemen Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Reşad el-Alimi ile Yemen’deki krize siyasi çözüm bulma çabalarına destek verilmesini görüştü.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’da yer alan habere göre, Veliaht Prens Bin Salman ile Cumhurbaşkanlığı Kurulu Başkanı Alimi, Riyad’daki Kraliyet Sarayı’nda görüşme yapmak için geldi.

Görüşmede ülkedeki krize siyasi çözüm bulma çabalarına verilen destek ve Yemen sahasındaki son gelişmeler değerlendirildi.

Ülkesinin Yemen hükümetine ve kardeş halkına desteğini sürdürdüğünü vurgulayan Bin Selman, Yemen’de güven, istikrar ve kalkınmanın sağlanması için Birleşmiş Milletler’in (BM) gözetiminde de; kapsamlı bir siyasi çözüme ulaşmaya yönelik tüm çabalara desteklerini ifade ettiler.

Yemen’in resmi ajansı SABA’da yer alan habere göre, görüşmede Alimi, Suudi Arabistan ile Yemen arasındaki temel ikili ilişkilere ve Riyad’ın kardeşçe duruşuna övgüde bulundu.

Alimi, Suudi Arabistan’ın koalisyon güçlerinin liderliğindeki rolünden ve insani, ekonomik ve kalkınma alanlarındaki müdahalelerinden memnun olduğunu söyledi.

Yemen’de iç savaş

Yemen’de Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgeleri elinde tutan İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri de Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetini destekliyor.

BM öncülüğünde 2 Nisan 2022’de varılan ateşkes 6 ay sürdü.

Ülkede yıllardır devam eden çatışmalarda yaklaşık 377 bin kişi hayatını kaybetti. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen’deki iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz muazzam boyutlara ulaştı.

mutajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu